Jak dbać o chłodziarkę?

Ostatnia aktualizacja 05.07.2024 08:11

Problem

  • Krople wody na tylnej ścianie chłodziarki.
  • Jak i czym czyścić chłodziarko-zamrażarkę?
  • Tworzenie się lodu na tylnej ścianie chłodziarki.
  • Woda kondensacyjna lub kondensat pod półkami.
  • Krople na tylnej ścianie zamarzają i ponownie rozmrażają.
  • Tylna ściana jest wilgotna i mokra.
  • Jak czyścić lodówkę?

Dotyczy

  • Chłodziarka
  • Chłodziarko-zamrażarka

Rozwiązanie

Chłodziarki wyposażone są w automatyczny system rozmrażania:

Gdy chłodziarka jest otwarta, do urządzenia dostaje się ciepłe powietrze z pomieszczenia. Ciepłe powietrze zawiera wilgoć, która po schłodzeniu skrapla się w postaci kropelek wody w zimnych miejscach chłodziarki. Ponieważ tylna ściana jest zwykle najzimniejszym miejscem we wnętrzu, tam osadza się większość kropel wody. Mogą one również zamarznąć podczas pracy sprężarki. Innym źródłem wilgoci są produkty przechowywane w chłodziarce a zwłaszcza otwarte naczynia z płynem lub niezabezpieczone wilgotne produkty stałe. 

Wskazówki dotyczące obsługi

Aby ograniczyć tworzenie się skroplin na tylnej ścianie i czas pracy sprężarki uczynić jak najkrótszym, należy zwrócić uwagę na następujące wskazówki:

  1. O ile to możliwe, wkładaj do chłodziarki żywność zawiniętą lub w zamykanych pojemnikach, aby żywność nie oddawała wilgoci do otoczenia. Na przykład, jeśli przechowujesz w chłodziarce dużo warzyw, takich jak zielona sałata, wilgotność w lodówce wzrasta i coraz więcej kropel wody, szczególnie pod szklaną pokrywą szuflady na warzywa.
  2. Drzwi urządzenia otwieraj tylko wtedy, gdy jest to konieczne. Im częściej i dłużej otwierasz drzwi, tym więcej wilgoci zawartej w powietrzu w pomieszczeniu znajdzie się wewnątrz chłodziarki lub zamrażarki. 
  3. Drzwi zostawiaj otwarte tylko tak długo, jak to konieczne, szczególnie latem.
  4. Nie wkładaj gorącej żywności do lodówki do ostygnięcia. Nie wkładaj ich do lodówki, dopóki żywność nie ostygnie do temperatury pokojowej.
  5. Ogólnie rzecz biorąc, latem temperatura w pomieszczeniu jest wyższa, dlatego lodówka uruchamia się częściej niż zimą.
  6. Jeśli krople nagromadzą się, tworząc grubą warstwę lodu, może to wynikać z tego że niektóre produkty dotykają do tylnej ściany - należy tego unikać. Produkty powinny być ustawione na półkach w taki sposób aby nie miały bezpośredniego kontaktu z tylną ścianą. 

Gdy sprężarka nie pracuje, tylna ściana ogrzewa się a szron zgromadzony na niej rozpuszcza się i powstające stąd krople wody spływają w dół do rynienki w kształcie litery V skąd przepływają przez otwór w tylnej ścianie (patrz pomarańczowa strzałka na rysunku) kanałem bezpośrednio do pojemnika na skropliny umieszczonego bezpośrednio na sprężarce skąd odparowują. Podczas pracy sprężarki woda nagrzewa się i odparowuje. Istotny jest też ruch powietrza które nie tylko chłodzi skraplacz ale usprawnia odparowanie skroplin dlatego ważne jest zachowanie prawidłowej wentylacji zarówno wokół urządzenia wolnostojącego jak i w szafce urządzenia do zabudowy.

UWAGA: Otwór musi być zawsze drożny, aby woda mogła swobodnie odpływać! Zielona plastikowa przetyczka służy jako pomoc w czyszczeniu i można ją pozostawić w chłodziarce. Zalecamy regularne czyszczenie tego otworu.

Wskazówki dotyczące konserwacji:

  1. Przed czyszczeniem odłącz urządzenie od zasilania.
  2. Rozmroź zamrażarkę przed rozpoczęciem czyszczenia.
  3. Wskazówki dotyczące rozmrażania zamrażarki znajdziesz w instrukcji obsługi.
  4. Wyczyścić półki, uszczelkę drzwi i wnętrze urządzenia za pomocą odpowiedniego środka czyszczącego. Wszystkie produkty do czyszczenia i konserwacji można znaleźć w naszym sklepie internetowym. Po wyczyszczeniu dokładnie wysusz urządzenie. 
  5. Wyczyść tackę ociekową umieszczoną nad sprężarką z tyłu urządzenia.   
  6. Wskazówki dotyczące konserwacji swojego urządzenia znajdziesz również w instrukcji obsługi chłodziarki.